Kodėl Arch Linux?

arch

Šio straipsnio prasmė nėra pakeisti jūsų požiūrio į Linux,  įtikinti jus migruoti iš vienos operacinės sistemos į kitą, bet tiesiog vieną kartą atsakyti į klausimą – Kodėl (asmeniniame kompiuteryje*) pasirinkau Arch Linux ?

Kaip pradėjau naudoti Linux

Prieš beveik 10 metų, internetuose buvau radęs visai įdomų reikalą, forumas su adresais, kuriuose užpildžius registracijos formą kas nors atsiunčiama į namus. Aš net nežinau ko aš ten ieškojau ir ten tikrai nieko gero nesiųsdavo, kokie nors žurnalai, reklaminiai katalogai, man atrodo, jog man tiesiog būdavo smagu gauti ką nors į paštą.  Vieną kartą radau, kad Ubuntu siunčia savo CD. Aš tikrai nežinojau, nei kam man tas Ubuntu, ar kas tas Linux, bet tiesiog… užpildžius formą, atsiuntė CD, ten buvo 7.04  32 bitų versija.

Tuo metu mano tėvai nusprendė, kad aš prie kompiuterio praleidžiu per daug laiko ir pradėjo naudoti slaptažodį. Kaip jį „nulaužti“ aš labai greit išsiaiškinau, bet visi mano metodai jį panaikindavo ir tėvai pastebėdavo. „Nežinau, kažkas sugedo“ pasiteisinimas tiko tik kelis kartus. Pasirodo, įdėjus tą nemokamai gautą Ubuntu diską, internete naršyti buvo galima ir neliečiant Windows sistemos. Taip ir prasidėjo mano pažintis su Linux.  Ne viskas vyko labai paprastai, kompiuterio wifi plokštė nebuvo palaikoma „out-of-box“, įrašyti adobe flash irgi reikėjo kažkokiu keistoku būdų (taip, čia prieš HTML5 erą.), todėl visai priverstinai teko susipažinti ir su terminalu.  Po to išmokau įrašyti Linux į Windows kieto disko „galą“, kad nereiktų spręsti visų problemų kiekvieną kartą įjungus kompiuterį.

Vėliau, „radau“, kad Ubuntu nėra vienintelė distribucija, jų yra begalė ir prasidėjo mano bandymai. Tuo metu, išbandyti kokią naują distribuciją, atrodė kaip visai įdomi savaitgalio veikla. Tuo pačiu, pradėjau mokytis programuoti ir Linux tam buvo tiesiog nuostabi aplinka.

Visos distribucijos, kurias tuo metu bandžiau, buvo daugiau ar mažiau „paruoštos naudojimui“, po instaliavimo proceso visada turėdavau vienaip ar kitaip veikiančią grafinę aplinką ir čia atsirado Arch Linux. Tuo metu, dar turėjo ir automatizuotą instaliavimą, bet jį pradėjus likdavai tik su terminalu, be jokios grafinės aplinkos. Ją susidiegti, nežinant kas ir kaip buvo tikras iššukis, bet Arch turi nuostabią dokumentaciją, kurią sekant galima padaryti viską.  Čia nebuvo meilė ir pirmo žvilgsnio, čia buvo tiesiog užsispyrimas, kad „išmoksiu ir viską susitvarkysiu“.  Po to, kai „išmokau ir susitvarkiau“ galutinai prie Arch dar neperėjau, nes tiesiog iškilus kokioms nors problemoms, per ilgai užtrukdavo su jomis tvarkytis ir buvo tiesiog nepatogu lyginant su kitomis distribucijomis kurias naudojau tuo metu. Spėju, kad tai buvo Linux Mint.

Arch Stokholmo Sindromas

Pastebėjau, kad sprendžiant kokias problemas (kurių pats specialiai prisikurdavau) google vis dažniau mane nukreipia į Arch forumus ar dokumentaciją. Visko pramokus šiek tiek daugiau ir pagrindus dokumentacijoje išmokus mintinai Arch pasidarė nebe kažkas, ką bandžiau „nugalėti“, bet tobula platforma ką nors laužyti ir taisyti.

Po truputi, Arch tapo pagrindinė distribucija ir kitos tiesiog nelabai įdomios dėl labai paprastų priežasčių:

  • Pritaikoma visur. Aš turiu vieną USB atmintinę su Arch Linux ISO. Ją naudoju tiek instaliuodamas sistemą į ChromeBook’ą su 2GB ram ir kažkokiu procesoriumi, kuris silpnesnis nei mano telefono, tiek į workstation kompiuterį su dviem Xeon procesoriais.
  • Visada naujausia. Arch’e paketai visada yra gerokai naujesni nei kituose distribucijose.
  • Rolling-Release.  Arch atsinaujina po truputi, dalimis, kiekvieną dieną (jei to nori). Nėra kažkokių šuolių su drastiškais pakeitimais. Kurie kituose distribucijose dažnai sukelia problemų, jei atnaujinama, o ne perrašoma švariai.
  • AUR. Ubuntu turi PPA, norint kažką instaliuoti, reikia pridėti po vieną repoziciją, jos parašą ir naudotis tada. Arch viskas centralizuota ir vienoje vietoje.
  • Geriausia dokumentacija. Arch dokumentacija yra geriausia, čia faktas. Net sprendžiant problemas  kitur, vienaip ar kitaip atsirandi Arch resursuose.
  • Bendruomenė. Aš ne tik apie tai, kad forumas ar IRC kanalas – nuostabūs resursai, bet Arch yra bendruomenės projektas be korporacijų užnugario, todėl nėra kas nors daroma dėl jų, kaip mėgsta Ubuntu.

Esu bandęs ir kitų distribucijų, kurios šiek tiek panašios, pvz. Gentoo.  Daug Arch privalumų, sutampa ir su gentoo, bet mano naudojimui Arch yra tas balansas tarp patogumo ir galimybių.

2 komentarai

  1. Żiauriai netikėta. Aš buvau įsitikinęs, kad mama vietoj sapnų gaudyklės tau virš lopšio kabindavo Arch’o cd.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *