Kobo mini – pigi, maža elektroninių knygų skaityklė

DSCN0922

Elektroninių knygų skaityklės jau nebe naujiena, o modelių atsirado tiek daug, kad sunku ir pasirinkti. Viena populiariausių yra Kindle, kurią iškeičiau į šią Kobo Mini. Iškart norėčiau pabrėžti tai, kad keitimas įvyko visų pirma labiau dėl ideologinių priežasčių (apie kurias būtinai papasakosiu kitame įraše), nei realaus “Kobo mini yra daug geriau už trečios kartos Kindle”, bet apie viską nuo pradžių.

Mini kaip ir skelbia pavadinimas yra maža skaityklė, vos 5” ekranas, o ir kraštinės nėra didelės, šiek tiek daugiau nei po centimetrą, bet ekrano raiška dėl to nenukenčia, ji kaip ir standartas – 800×600, dėl ko galime mėgautis mažesniais šriftais ir didesniu detalumu.  Dėl savo dydžio Mini puikiai telpa į marškinių kišenę, kas pakankamai saugi vieta skaityklei, lyginant su gamintoju reklamuojamomis džinsų kišenėmis, kas atrodo absurdiškai žinant skaityklių ekranų trapumą.

DSCF6217

Mini yra šiek tiek pigesnė nei konkurentai, kainuoja tik 50 svarų, kai pigiausia Kindle – 69, todėl automatiškai turi jau vieną pliusą net nesigilinant į taip kaip ji veikia. Daugiau nei tris metus naudojęs trečios kartos Kindle, bet kurią skaityklę lyginu su ja ir tikėjausi, kad sunkiai prisitaikyčiau prie kokio nors kito prietaiso, bet perėjimas nuo Kindle prie Nook nesukėlė jokių problemų, na jei pamiršim bibliotekos iš Kindle į Nook perkėlimo nesklandumus, bet jie jau Amazon politikos, o ne Nook problema.

Pirmą kartą įjungus skaityklę privalome aktyvuoti per wifi ar kompiuterio pagalba (usb), kas veikia tik Windows ir OS X sistemose, o pati registracija – standartinė: vardas, elektroninio pašto adresas ir t.t. Mane nustebino gana jautrus ekranas, tekstą rinkti ant ekrano atsiradusioje klaviatūroje taip pat paprasta kaip ir nepigiausiame išmaniajame telefone, kas tikrai nustebino. Tikėjausi, kad ekranas nebus toks jautrus, vėliau atradus “piešimo programėlę” tai tik pasitvirtino, lietumui jautrus ekranas tikrai gerokai kokybiškesnis nei galima tikėtis iš prietaiso už tokią kainą. Džiaugdamiesi ekranu, pamažu pradėsim pastebėti kaip tepasi juodo plastiko korpusas, kuris nors ir malonus liesti, bet po skaitymo (ar laikymo ilgesnį laiką) atrodo tikrai ne kaip.

Vartotojo sąsaja na, gal tiksliau tas pradinis ekranas lyginant su Kindle gal kiek keistokas, bet geriau pagalvojus  – galbūt ir logiškas. Kindle tiesiog duodavo paskutinių atidarytų knygų sąrašą. Čia taip pat matome paskutines knygas, bet tuo pačiu ir greit galime atsidaryti knygų parduotuvę. Įėjus į savo “biblioteką” turime beveik identišką Kindle sąsają su sąrašu.

Vienas iš didžiausių šios skaityklės pliusų yra tas, kad yra palaikomas epub formatas, kurio yra parduodamos visos knygos (na išskyrus amazon, žinoma), taip pat palaikomi ir DRM’ užrakinti epub, kurie, kad ir kaip būtų gaila, taip pat labai populiarūs.

Išsiaiškinus, kad galime knygas pirkit iš… bet kur atsitiktinai atradau naują lietuviškų knygų parduotuvę, kurioje visai netyčia pirmo apsilankymo metu išleidau kiek daugiau nei kainuoja pati skaityklė, na ką padarysi – tiesiog smagu matyti kokybiškai paruoštą turinį gimtąja kalba, kurio tikrai trūksta. Šaunu kai į tai įsitraukia turbūt vienas didžiausių knygų platintojų Lietuvoje.

Kindle turi labai šaunią funkciją, į skaityklę knygas galime perkelti jas išsiusdami į Kindle paštą ir jos pateks į skaityklę vos prisijungus prie wifi, mini (ir kitos Kobo skaityklės) tokios funkcijos neturi. Knygas persikelti teko senoviškai – laidu.
Tikrai nesakau, kad tai pliusas – tai labai didelis minusas, nes tokiu būdu buvo labai patogiai persikėlinėti bet kokį skaitomą straipsnį ar šiaip dokumentą, dabar reikės šitą įprotį pamiršti…  Galime sakyti, kad teigiama šito pusė yra tai, kad visada laikyti įjungtą wifi – nebėra prasmės, taip sutaupysim šiek tiek baterijos.

Skaitymo nustatymai nustebimo pasirinkimo gausa – gerokai daugiau šriftų, dydžių ir kitų pasirinkimų, kiekvienas tikrai atras patinkančią konfigūraciją. Valdyti skaityklę skaitant – paprasta. Pirštu perbraukus per ekrano šoną verčiame puslapį į priekį ar atgal, paliesdami žodį galime pradėti žymėtis, o paspaudus ekrano apačioje atsiranda meniu. Manau niekam nebūtų pakenkę bent trys fiziniai mygtukai – pirmyn/atgal ir “grįžti į namus”. Lendant giliau į nustatymus galime rasti labai įdomų parametrą – kas kiek puslapių visiškai atnaujinti ekraną. Skaitant su Kindle kartais buvo galima pastebėti “šešėlių”, tai yra prieš tai buvusiame puslapyje esančio teksto labai neryškių detalių, prie tam tikro apšvietimo jos matydavosi gana ryškiai. Jei tai netrukdo – galime padidinti puslapių skaičių ir mano suvokimu taip taupyti bateriją. Man atrodo, kad visiškas puslapio atnaujinimas užtrunka kiek ilgiau nei tiesiog seno teksto paslėpimas ir naujo užpiešimas, bet galbūt taip pasirodė tik man.

Dar viena labai įdomi funkcija – tai statistikos rinkimas, ko labai pasigedau Kindle. Skaičiuojamas bendras skaitymo laikas, kiek puslapių perskaitėme, kiek puslapių perskaitote per valandą, kiek puslapių perskaitote vienu prisėdimu ir t.t. Manau, kad puslapiu imamas kažkoks atitikmuo (atitinkamas skaičius simbolių, o ne tiesiog ekranas), nes specialiai skaitant gigantišku šrifto dydžiu statistikos pagerinti nepavyko.

DSCN0926

Skaityklė turi 2GB vidinę atminti, kuri oficialiai – nepraplečiama, bet nepatingėjau skaityklės išardyti ir tikrai apsidžiaugiau tuo ką radau –  atminčiai naudojama ne į PCB  įlituotas flash’as, bet paprasta SD kortelė. Kurią paprasčiausiai galima pakeisti didesne. Man labai patiko ir tai, kad naudojama ne kokia noname, bet Sandisk atminties kortelė. 1Ah LiPo celė prijungta paprasta jungtimi, esant reikalui tikrai bus galima nusipirkti naują ebay ir pačiam pasikeisti be didesnių problemų.  Taip pat netoli SD kortelės matomi ir JTAG kontaktai – reikės pasidomėti, gal ką įdomaus bus galima nuveikti ir su jais.

DSCN0925

Nuotraukoje matomi gana ryškūs atspindžiai, bet juos pastebėti sugebėjo tik fotoaparatas, per beveik du mėnesius nei karto nepastebėjau jokių atspindžių nei dėl saulės, nei dėl dirbtinio apšvietimo. Jau minėtos 1Ah baterijos man užtenka apie dviem savaitėms, nors gamintojas sako, kad turėtų užtekti mėnesiui, bet tai priklauso nuo jūsų skaitymo kiekių.

Ar verta?

Tai būtų jūsų pirmoji skaityklė? Tikrai taip. Neabejotinai, ši vos 200 litų kainą viršijanti skaityklė turi tikrai vieną geriausių kainos ir kokybės santykį.
Jau turite kitą skaityklę (Kindle)? Greičiausiai, jei esate patenkinti, esamos keisti neverta, nebent kaip ir aš susidūrėte su ideologinėmis problemomis dėl Amazon uždarumo.
Turite kitą skaityklę? Kindle ilgą laiką buvo “skaityklių etalonas”, jos pralenkti negalėjo nei viena net gerokai brangesnė skaityklė, būtent ši tikrai nėra prastesnė, o blogiausiu atveju galime sakyti, kad jos lygios, todėl atnaujinti iš kokio PocketBook ar Bookeen – tikrai verta.

5 komentarai

 1. Ačiū už apžvalgą. Dar neturiu skaityklės, susidomėjau šita dėl kainos ir formato. Man jos reikėtų angliškos literatūros ( ar įmanoma įdiegti platų anglų-lietuvių žodyną?) ir pdf dokumentų skaitymui. Ar patogu naudotis žodynu?

  1. Ačiū, kad perskaitėt.
   Manau, kad lietuvių-anglų nėra, o tik anglų-anglų. Yra dar kelių kalbų, lyg ir vokiečių anglų, prancūzų anglų, bet naudoti neteko.
   Naudotis iš esmės patogu.
   Pdf’ų skaitymui šiek tiek per mažas formatas ir jei atvirai – išvis nebandžiau. Skaityklė griežtai epubams naudoju.

 2. laba diena. nusipirkus skaitykle ir tuo paciu el knyga pdf formatu – pasidomus vaizda dingsta lietuviskos raides, gal zinote kur problema? aciu

  1. Laba diena,
   Knygas geriausia būtų skaityti epub formatu, jei tokio neduoda pardavėjas – naudoti papildomą programinę įrangą pvz. Abbyy FineReader.

   Konkrečiau nelabai ką galiu pasakyti, su 5 coliu skaitykle pdf’ų net nebandžiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *